BRC GLOBAL FOOD SAFETY
Globalna norma BRC dotycząca bezpieczeństwa żywności została opracowana w celu określenia kryteriów bezpieczeństwa, jakości oraz kryteriów operacyjnych wymaganych w organizacjach produkujących żywność w celu wypełniania zobowiązań w zakresie zgodności prawnej i ochrony konsumenta. Format i treść Standardu ma na celu umożliwienie oceny danej firmy, systemów operacyjnych i procedur przez wyspecjalizowaną jednostkę certyfikującą – zgodnie z wymaganiami Standardu.
Bieżąca wersja Global Standard for Food Safety wydanie 8 została opublikowana 1 sierpnia 2018 r.
ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA
Program certyfikacji produktów ekologicznych to ogólny system zarządzania i nadzoru prowadzonego nad gospodarstwami, zakładami przetwórczymi oraz jednostkami zajmującymi się wytwarzaniem i sprzedażą wyrobów ekologicznych. Jego celem jest zapewnienie wysokiej jakości, autentyczności i zgodności z przepisami obowiązującymi w rolnictwie ekologicznym. Podstawowe elementy certyfikacji to kontrola przeprowadzona u producenta oraz nadzór w okresie ważności certyfikatu poprzez kontrole. Producenci, którzy uzyskują certyfikat otrzymują prawo do posługiwania się wspólnotowym logotypem, które mogą umieszczać m.in. na etykietach certyfikowanych artykułów, zgodnie ze szczegółowymi przepisami.
DOCEŃ POLSKIE
Program „DOCEŃ POLSKIE” został opracowany w celu promocji artykułów spożywczych wysokiej jakości dostępnych na polskim rynku oraz ich producentów. Produkty starające się o certyfikat „DOCEŃ POLSKIE” są oceniane przez wyspecjalizowaną lożę ekspertów. Artykuły otrzymują noty za wyróżniki takie jak: smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Wyroby, które uzyskują pozytywną opinię zostają uhonorowane certyfikatem, a ich producenci otrzymują prawo do posługiwania się logotypem „DOCEŃ POLSKIE”, które mogą umieszczać na etykietach certyfikowanych artykułów, a także nośnikach informacyjnych i promocyjnych.